ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 10649460
*
nr 1064 9460
PASTEL
unidentified artist, signed. 1917, Udde, 33x46,
Oidentifierad konstnär, signerad. 1917, Udde, 33x46
Estimate:
500
Auction date:
Monday October 24 2016
at 19:42:16
- Specialauktion
- Läs mer...
Waldemarsudde
Prins Eugen ritade den åttakantiga Waldemarsuddekrukan 1915 och den var ursprungligen tänkt till Eugens hem på Waldemarsudde och som present till vänner, men blev senare en populär produkt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita pastell udde vattenfärg
-
6579 CRAYON
unidentified artist. Signed, mops, outer dimension..//
Present: SEK 150
Auction ends
in 10 days
12 jan at 20:42
-
4454 PASTEL
Erland Cullberg (1931-2012), Sweden. Signed, dated..//
Present: SEK 400
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:07
-
6007 PASTEL
portrait of a dog, Vorsteh, "Nick". Signed, dated ..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:57
-
6485 PASTELS
2 pcs, Carl Brandt. Signed, landscape, 16x48 cm, o..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:40
*
PASTEL
nr 1064 9460
PASTEL
unidentified artist, signed. 1917, Udde, 33x46,
Oidentifierad konstnär, signerad. 1917, Udde, 33x46
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday October 24 2016 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Waldemarsudde
Prins Eugen ritade den åttakantiga Waldemarsuddekrukan 1915 och den var ursprungligen tänkt till Eugens hem på Waldemarsudde och som present till vänner, men blev senare en populär produkt.
Prins Eugen ritade den åttakantiga Waldemarsuddekrukan 1915 och den var ursprungligen tänkt till Eugens hem på Waldemarsudde och som present till vänner, men blev senare en populär produkt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita pastell udde vattenfärg
-
6579 CRAYON
unidentified artist. Signed, mops, outer dimension..//
Present: SEK 150
Auction ends
in 10 days
12 jan at 20:42 -
4454 PASTEL
Erland Cullberg (1931-2012), Sweden. Signed, dated..//
Present: SEK 400
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:07 -
6007 PASTEL
portrait of a dog, Vorsteh, "Nick". Signed, dated ..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 19:57
-
6485 PASTELS
2 pcs, Carl Brandt. Signed, landscape, 16x48 cm, o..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 18:40



